Krzywa Wieża w Pizie


,,Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli świata. Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów!

A wszystko dlatego, że jest… krzywa właśnie! ,,

Wieża ma wysokość 55 metrów. W 1350 roku dodano ostatnie piętro na, którym umieszczone są dzwony. Budowla posiada osiem kondygnacji i ma masę około 14 tysięcy ton. W 1990 roku ze względu na bezpieczeństwo została zamknięta dla turystów aż do roku 2001. Obecnie budowle odwiedza ok.10 milionów turystów rocznie.

Dlaczego? Co sprawia że jest niebezpieczna?

Wieża w Pizie odchyla się od pionu już od niedługiej chwili po jej zbudowaniu. Wina leży w źle zbudowanych fundamentach budowli. W tempie średnio 1 milimetra rocznie wieża zdąrzyła się odchylić już o około 5m od pionu i w bieżącym roku 2010 została zabezpieczona. U  podstawy wieży ułożono dla przeciwwagi ołowiane sztaby ważące w sumie tysiąc ton. „Jednakże jej stabilność wciąż jest zagrożona, ponieważ pięciometrowe odchylenie od pionu powstałe w ciągu siedmiuset lat jej istnienia stanowi poważne niebezpieczeństwo” — donosi włoska gazeta La Stampa.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Krzywa Wieża w Pizie to nie jedyny taki budynek , lecz po prostu najbardziej znany. Krzywe wieże możemy zobaczyć także w Suurhusen w Niemczech (Księga Rekordów Guinnessa podaje że jest to najbardziej odchylona krzywa wieża na świecie!), w Irlandii (w hrabstwie Galway), w Chinach, w Holandii, w Kanadzie czy w wielu innych krajach.

Polska także ma swoje krzywe wieże.  Znajdują się one w Toruniu, Budziszynie, Ząbkowicach Śląskich i w Pyrzycach (Sowia Baszta). Toruńska Krzywa Wieża jest odchylona od pionu o prawie 150 cm. Jeszcze większe odchylenie wykazuje Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich (ponad 2 metry)

Nie wszyscy też wiedzą,  że w trakcie budowy jest konkurencja wieży w Pizie – nowoczesna Capital Gate. W Abu Dhabi powstaje najbardziej pochylony budynek świata. Wieża ta nie ma w sobie symetrii zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz – każdy pokój, szyba i kąt różnią się od pozostałych. Budowla ta wzbija się na wysokość 160 metrów a jej zachodnie nachylenie wynosi 18 stopni. Budowę  rozpoczęto w 2007 roku, a zakończenie projektu szacuje się na koniec 2010 roku. Capital Gate przeznaczone będzie na pomieszczenia biurowe i hotel pięciogwiazdkowy.

Czy sensacyjna wieża w Pizie zostanie wystawiona na próbę?  Zdania są podzielone, wkońcu wieżą w Pizie pokierował przypadek

***

przygotowała:
Karolina Skórska klasa 3G

Reklamy

, ,