Asteroida Krzesiński


Odkryta w 2002 roku asteroida oznaczona początkowo jako 2002 UC63, a następnie jako 114025, będzie się nazywała (114025) Krzesinski.

Wybitny polski astronom dr Jerzy Krzesiński pracuje w Katedrze Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest też zatrudniony przez amerykański Uniwersytet Stanu Nowy Meksyk w Obserwatorium Apache Point, którego pracownicy namierzyli asteroidę 114025. O wielkości astronoma świadczy liczba cytowań jego prac naukowych, która przekroczyła już 12 tys.
Dr Jerzy Krzesiński największe sukcesy odniósł w ramach realizacji programu głębokiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey, mającego na celu między innymi wykonanie trójwymiarowej mapy Wszechświata. Asteroida „Krzesinski” została odkryta podczas obserwacji głębokiego kosmosu. Nazwa „Krzesinski” została zaproponowana przez kierownictwo zespołu SDSS w uznaniu wkładu pracy jakie dr Krzesiński wniósł do tego projektu. Asteroida „Krzesinski” nie zagraża Ziemi. Na co dzień dr Krzesiński pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Pedagogicznego na szczycie Suhora w Gorcach. Zajmuje się badaniem białych karłów, czyli niezwykle zwartych obiektów jakie powstają po wypaleniu się gwiazd podobnych do Słońca. Polecamy artykuł J. Krzesińskiego na temat swojej pracy, jaki został opublikowany w czasopiśmie „Konspekt” wydawanym przez Uniwersytet Pedagogiczny. (http://www.up.krakow.pl/konspekt/22/krzesinski.html)

Spodziewam się, że dr Krzesińskiego bardzo raduje fakt, że jego asteroida nie zagraża Ziemi ! :)   Gratuluję! Zawsze miło wspominam zajęcia na Suhorze.

O historii Obserwatorium pisze Bartłomiej Zakrzewski – 15 lat działalności obserwatorium na Suhorze (artykuł z 2002 roku)

 

Na podstawie:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/382696
http://www.krakow.astronomia.pl/aktualnosci/asteroida-krzesinski

Reklamy

, , , ,