Tajemnice Fizyki – w Stalowej Woli do 2 października


Interaktywna wystawa „Tajemnice fizyki”, udostępniona przez łódzkie Centrum Nauki „Experymentarium” składa się z 22 eksponatów, które przybliżą dzieciom i młodzieży wiele ciekawych zjawisk fizycznych występujących w przyrodzie, znanych także z życia codziennego.

Przygotowane stanowiska prezentują zagadnienia z takich działów fizyki, jak optyka, akustyka czy dynamika. Oprócz tego wystawa ukazuje działanie sił magnetycznych oraz elektryczność materii. Poprzez własne eksperymentowanie zagadnienia fizyczne staną się dla uczniów ciekawszymi i łatwiejszymi do zrozumienia. Specjalnie przygotowane urządzenia pomogą zrozumieć zwiedzającym działanie siły odśrodkowej, za pomocą cieczy wprawionej w ruch, a także kuli poruszającej się po pętli, wygiętej w okrąg. Zjawisko obrazujące mechanizm powstawania przepływu laminarnego i turbulentnego przybliży urządzenie o nazwie Wir wodny. Tajemnice optyki dotyczyć będą obrazu odbitego w różnych zwierciadłach, w tym tzw. lustrze weneckim oraz działania soczewki.
Na wystawie zostanie pokazana także Tarcza Nipkowa, wynalazek Paula Nipkowa z 1884 r., który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju telewizji. Jest to urządzenie służące do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu. Eksponat ten można nazwać praprzodkiem telewizora. Zwiedzający dodatkowo przekonają się o różnych możliwościach własnego ciała, uczestnicząc aktywnie w doświadczeniach dotyczących choćby wytwarzania prądu czy przewodzenia ciepła. Zagadki z zakresu dynamiki objaśniają eksponaty o nazwie Wyścig walców i Efekt żyroskopowy. Na wystawę składa się także kilka stanowisk do gier interaktywnych, rozwijających koordynację ruchową oraz cierpliwość i zdolności manualne. Na wystawie znalazły się również obiekty uczące fizyki z zakresu akustyki oraz magnetyzmu.
MIEJSCE:
Wystawa „Cop dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura”
Hala warsztatów przy ZS nr 1, ul. Hutnicza 17
Czynna:
od wtorku do piątku:  9-17,
niedziela: 14-20

źródło:Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: