Niebo nad nami – Meteory w październiku


W tym miesiącu można jeszcze zaobserwować dwa zjawiska związane z rojami meteorów.

Z opisem tego zjawiska związany jest termin: radiant, który określa miejsce na niebie, najczęściej gwiazdozbiór, z którego wydają się wylatywać meteory. Jest to oczywiście punkt pozorny. Roje meteorów są widoczne dzięki temu, że spalają się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, a są po prostu pozostałością komet lub planetoid. Jest to więc jakby bardziej zjawisko atmosferyczne, chociaż pochodzenia kosmicznego. Zanim te drobiny materii wpadną w atmosferę Ziemi, krążą po eliptycznych orbitach wokół Słońca i nie są widoczne gołym okiem. Astronomowie, analizując dokładnie przebieg tych orbit potrafią wskazać powiązania roju z konkretnymi kometami. Pojawianie się rojów jest cykliczne w ciągu roku, nie wpadają one w całości w atmosferę, nawet bardzo widowiskowe zjawiska zwane deszczami meteorów stanowią tylko nieznaczną część roju, który nadal krąży wokół Słońca.

W najbliższym czasie pojawią się na niebie trzy roje:

Orionidy – koniec października – Kometa Halleya (1P/Halley)
Leo Minorydy – koniec października – kometa C/1739 K1 (Zanotti)
Południowe Taurydy – początek listopada – Kometa Enckego (2P/Encke) i inne

Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Rój_meteorów

Rój Orionidów już jest widzialny, to szybkie jasne smugi, które osiągną w tym roku maksimum aktywności 21 października (dzisiaj!). Ich radiant znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. Obserwacje może nieco utrudniać Księżyc po ostatniej kwadrze (będzie oświetlony w 31%)  i oby tylko Księżyc. Gwiazdozbiór Oriona będzie dobrze widoczny na nocnym niebie dopiero po północy, wczesnym wieczorem będzie niestety pod widnokręgiem. Gwiazdozbiór Oriona (widoczny na schemacie poniżej) najłatwiej odnaleźć, szukając jego charakterystycznego pasa – 3 gwiazdy blisko siebie i czterech otaczających (na schemacie po prawej stronie). W mieście, gdzie obserwacje utrudniają światła i zanieczyszczenia powietrza reszta gwiazd tej konstelacji może być bardzo słabo widoczna.

Gwiazdozbiór Oriona jest bardzo charakterystycznym układem gwiazd

Łatwiej będzie widać szybkie meteory z roju Leo Minorydów (radiant w gwiazdozbiorze Małego Lwa – Leo Minor) które świecą w okresie od 19 do 27 października. Maksimum aktywności przypada 24 października, gdy Księżyc będzie w fazie nowiu. Mały Lew plącze się pod nogami Wielkiej Niedźwiedzicy. Bez tej wskazówki chyba byłby nie do znalezienia dla wielu początkujących obserwatorów.

Gwiazdozbiór Małego Lwa widoczny jest tuż pod Wielką Niedźwiedzicą

Życzymy udanych obserwacji!

Reklamy

, , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: