uważaj na tańczące myszki!


Wiele miast Polski, zwłaszcza atrakcyjnych turystycznie odwiedzają od lat tańczące myszki. Zagościły też u nas. Para figurek na bazarze kosztuje 10 zł.
Można je potem postawić na półce, bo do niczego się nie nadają. To zwykłe OSZUSTWO!

http://www.photoblog.pl/fotopab/44756307/tanczace-myszki.html

Schemat jest zawsze taki sam: na niewielkiej tekturowej scenie fikają w rytm muzyki dwie lub trzy wesołe figurki. Z jednej strony magnetofon, z drugiej torba.  Oraz uśmiechnięty sprzedawca, chętny do wyjaśnienia działania.

– To jest zwykła marionetka, więc ona niczego nie ma. Żadnych magnesików ani baterii.  To zwykłe figurki. Podskakują w rytm muzyki. Pod wpływem drgań. Wykorzystywane jest tu podstawowe prawo fizyki – dźwięk jest falą akustyczną, rozchodzi się w powietrzu w postaci drgań. Myszki reagują na te drgania. Można postawić je przy telewizorze, komputerze, radiu – obok dowolnego źródła dźwięku.
Sprzedawca zgrabnym ruchem podnosi jedną z nich lub ustawia kolejną na scenie.

Gdy wahający się obserwatorzy dostrzegą w końcu, że myszki są zawieszone na rozciągniętej poziomo, ledwie widocznej nici, sprzedawca uzupełnia opis.
– Sama nie utrzyma się w pionie. To po prostu taki trik. Ona musi mieć taką gumeczkę, niteczkę. Ona jest w komplecie w opakowaniu, oczywiście. Figurka zbiera drgania na nici mniej więcej do pół metra od źródła drgań. Nóżki ma z takich gumeczek z guzikami na końcu i dzięki temu odbija się od podłoża.
Zdarzają się też inne wersje np. o użyciu takiego papieru, z jakiego są robione głośniki.

Niewielu chyba pyta, jak to dokładnie to zamontować, mało kto zauważy, że linka jest przywiązana jednym końcem najczęściej do anteny radiomagnetofonu, którego głośniki są skierowane w całkiem inną stronę. To nie może działać w taki sposób!

Wystarczy zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć, jak wiele osób daje się na to nabrać. Nigdy nie widzieli, by bombki na choince kiwały się w rytm kolęd, ani tego by radio zdmuchiwało kurz ze stołu. Nie umieją sterować bańkami mydlanymi za pomocą głosu. Widzieli za to sceny z filmów komediowych, gdzie marne śpiewaczki operowe rozbijały głosem kieliszki, z pewnością słyszeli o tym, jak runęły mury Jerycho. To jednak widzą i wierzą, że działa. Nie warto wnikać, jak to działa naprawdę, bo naprawdę to działa tylko u sprzedawcy. Mały akumulator zasilający odtwarzacz muzyki zasila też silniczek, który delikatnie szarpie nicią.  10 złotych za taki pokaz to niewiele mniej niż za bilet na film w kinie albo mnóstwo innych, bardziej pożytecznych rzeczy.
Jedno jest pewne – na znajomości praw fizyki można zaoszczędzić!

http://www.photoblog.pl/fotopab/44756605/tanczace-myszki-rozwiazanie.html

W internecie są już słynne – Myszka Miki, Simpsonowie, Pikachu, naiwnych wciąż jest jednak bardzo dużo.

http://www.youtube.com/watch?v=Sm3BwOyN92g

http://www.youtube.com/watch?v=E7mn5DlgKvk&feature=related

Reklamy

, , ,

 1. #1 by adamsunday on Listopad 7, 2011 - 8:12 am

  Strasznie fajna ciekawostka. Oczywiście widziałem takie tańczące figurki, ale jakoś nigdy się nie zastanawiałem jak to właściwie działa. Dzięki za wyjaśnienie

 2. #2 by Co? on Lipiec 8, 2014 - 11:14 am

  ja widziałam je w Lublinie na giełdzie:)

 3. #3 by Boniek on Sierpień 1, 2015 - 4:47 pm

  Dalem się nabrać,bo kupiłem to dziadistwo

 4. #4 by CoralHouse on Sierpień 8, 2015 - 9:11 pm

  Niestety udało mi się nabrać na tą ściemę .
  Mała kwota i ciekawostka spowodowała chęć kupienia.
  Gdybym zauważył na miejscu zadzwoniłbym na policje za tego typu oszustwo

 5. #5 by Ryszardek on Kwiecień 21, 2016 - 8:02 am

  ja też obmaniłbym sprzedającego dając mu fałszywy banknocik z napisem duplikat więc gdyby sprzedający sie obraził to powiedziałbym mu kłam za kłam aby było sprawiedliwie i ewentualne publiczne zdemaskowanie jak będzie mieć poczucie humoru i myśli to nie zaryzykuje dalszych wydarzeń na których straci i jeszcze odpowiedzialność karno- skarbowa

  • #6 by darjusz on Kwiecień 21, 2016 - 8:32 am

   Obawiam się, że oni nie mają poczucia humoru

 6. #7 by Maria on Sierpień 7, 2016 - 9:18 pm

  … też się dałam nabrać i dużo innych osób ostrzegam stoji facet w Międzyzdrojach koło muzeum figur wojskowych żebym była miejscowa to bym gnoja jutro znalazła i dała do wiatu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: