Gwiazdozbiory grudniowego nieba


Woźnica:

Woźnica to jasna konstelacja północnego nieba, położona niedaleko Byka na pasie Drogi Mlecznej. Kapella jest najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji i 6 pod względem blasku na niebie.

Jako, że Woźnica leży na Drodze Mlecznej, ma on do zaoferowania wiele ciekawych obiektów, takich jak duże gromady otwarte gwiazd.

Gwiazdozbiór Woźnicy (Auriga)

Byk:

To przykuwający wzrok, starożytny gwiazdozbiór zodiakalny północnego nieba. Znajduje się on na linii wyznaczającej pozorną wędrówkę Słońca po niebie, między Bliźniętami a Baranem. Najjaśniejszą gwiazdą jest olbrzym 150 razy jaśniejszy od naszej gwiazdy Aldebaran. Nazwa ta z arabskiego znaczy „Następca”, a leży na tle gromady Hiady, której gwiazdy tworzą na niebie charakterystyczną literę V. Hiady są najbliżej od Słońca położoną gromadą otwartą, a i tak znajdują się dwukrotnie dalej niż Aldebaran. Inną ciekawą gromadą gwiazd są Plejady, zwane również Siedmioma Siostrami. Plejady wyglądają jak rozrzucone na niebie drogocenne kamienie. W Byku znajdziemy również Mgławicę Krab, która jest rozproszoną pozostałością po wybuchu gwiazdy supernowej. Wydarzenie to odnotowali Chińczycy w 1054 roku.

Gwiazdozbiór Byka (Taurus)

Plejady - oznaczenie najjaśniejszych obiektów

Mgławica Kraba

Bliźnięta:

Bliźnięta są gwiazdozbiorem zodiakalnym reprezentującym dwóch braci z greckiej mitologii.

Gwiazdozbiór Bliźniąt (Gemini)

Kastor i Polluks stali się nieśmiertelni, gdyż dwie najjaśniejsze gwiazdy nazwano właśnie ich imionami. Kastor jest sześciokrotnym układem gwiazd oddalonym od nas o 52 lata świetlne. Polluks jest gwiazdą żółtą, znajdującą się o 18 lat świetlnych dalej niż Kastor, więc ich „pokrewieństwo” jest raczej wątpliwe. W Bliźniętach znajduje się kilka interesujących obiektów, takich jak gromada otwarta gwiazd, widoczna gołym okiem w ciemną noc.

Perseusz:

Ten bohater greckiej mitologii znajduje się na niebie między Bykiem i Kasjopeją i jest słynny przede wszystkim dzięki dwóm obiektom: zaćmieniowemu układowi podwójnemu, znanemu pod nazwą Algol, oraz Gromadzie Podwójnej. Można je oglądać przez lornetkę lub mały teleskop.

Gwiazdozbiór Perseusz (Perseus)

Orion:

Orion należy do grup najbardziej znanych gwiazdozbiorów obu półkul niebieskich. Trzy jasne gwiazdy, położone w środku konstelacji w linii prostej, to Pas Oriona. Dwie kolejne gwiazdy znaczą jego ramiona, a kolejne dwie-stopy. Jedną z gwiazd ramion jest Betelgeza, dziesiąta pod względem blasku gwiazda nieba. Nawet gołym okiem widać, że Betelgeza jest pomarańczowa, a przy analizowaniu jej własności okazuje się, że jest nawet 50 tys. razy jaśniejsza niż Słońce i 650 razy od niego większa. Jaśniejszy jest także Rigel, stalowo-niebieska gwiazda.

Gwiazdozbiór Orion (Orion)

Orion jest słynny przede wszystkim ze względu na Wielką Mgławicę M42, którą można znaleźć poniżej jego Pasa, wśród gwiazd tworzących Miecz Oriona. M42 to bardzo aktywna fabryka gwiazd, oddalona o 1500 lat świetlnych, którą można dojrzeć jako jasną smugę.

Mgławica M42 w Orionie


materiał przygotowali: Wojciech Dyba i Arkadiusz Straub

Reklamy

, , , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: