Polski satelita dopiero za tydzień


Start rakiety Vega z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kourou w Gujanie Francuskiej został przesunięty na 13 lutego 2012 roku na godzinę 11.00. Rakieta ma m. in. wynieść na orbitę pierwszego polskiego satelitę PW-Sat.
Jest to satelita zbudowany na Politechnice Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN.


Do tej pory polscy specjaliści brali udział w budowie ponad 40 urządzeń, jednak stanowiły one jedynie elementy składowe satelitów i sond – projektów realizowanych przez inne państwa. PW-Sat będzie pierwszym polskim sztucznym satelitą. Jeszcze w tym samym roku ma do niego dołączyć polski naukowy satelita – BRITE-PL Lem przygotowywany przez CBK PAN i CAMK PAN.

Polska nie jest jeszcze członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale cel badań polskiego satelity został uznany jako wystarczająco ważny, by znaleźć dla niego miejsce w planie tego lotu.
Satelita ma przetestować system kontrolowanego opuszczenie orbity przez urządzenia, które zakończyły swoją pracę. Jest to więc swego rodzaju kosmiczna ekologia, zapewniająca utrzymanie porządku na orbicie okołoziemskiej, a przez to większe bezpieczeństwo dla coraz większej ilości różnego rodzaju satelitów i statków. Problem śmieci w kosmosie nie jest błahy. Wokół Ziemi orbituje około 17 tysięcy dużych fragmentów kosmicznego złomu. Są to części rakiet czy starych satelitów. Zagrażają astronautom i działającym satelitom, mogą też zderzać się ze sobą i rozpadać na mniejsze fragmenty.
Inicjatywa ta jest jednocześnie atrakcyjna z powodu otwarcia przez Polskę nowego rynku i szansy na komercyjny sukces polskich naukowców.
Urządzenie zyskało również uznanie ze względu na rozwiązania techniczne miniaturyzacji. Satelita waży poniżej 1 kg a jego rozmiary są niewiele większe od biurowego pudełka na samoprzylepne kartki.

PW-Sat został zaprojektowany i wykonany przez studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej – Studenckiego Koła Astronautycznego przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej przy wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. W konstrukcji satelity pomagali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a realizacja była możliwa także dzięki środkom z programu PECS, przygotowującego Polskę do wejścia do składu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Inną alternatywą kosmicznej ekologii jest statek, który podlatywałby do kawałka złomu, przyczepiał specjalny zestaw napędowy i wysyłałby go w kierunku Ziemi. Złom spalałby się potem w atmosferze.
Mniejszymi śmieciami ma się zająć orbitalny odkurzacz. Skonstruowany w Wielkiej Brytanii Cube Sail ma na orbicie rozwijać plastikowy żagiel o powierzchni 25 metrów kwadratowych, wyłapujący w ten sposób małe śmieci, które też spłonęłyby w atmosferze. Testy zaplanowano wstępnie na przyszły rok.

Czekając na start Vegi można zająć się zbudowaniem samodzielnie modelu satelity PW-SAT. Oto plan w skali 1:1. Miłej zabawy :)
Animacja: PW-Sat na orbicie – tak ma pracować nasz satelita.

Reklamy

, , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: