a co to tak świeci?


Widoczne nawet w miejskich warunkach dwa jasne punkty na wieczornym niebie to Wenus z Jowiszem. Zachodzą dopiero po 22:00, czyli ponad 4 godziny po zachodzie Słońca. Odległość pomiędzy nimi zmniejsza się nadal i w niedzielę 11 marca wyniesie 3,5 stopnia.

położenie Wenus, Jowisza i Merkurego w końcu pierwszej dekady marca 2012

Jasność Wenus pod koniec tygodnia osiągnie -4,3 magnitudo czyli 2 więcej niż Jowisz (-2,1 mag). Tarcza Wenus będzie miała wielkość 20″ a Jowisza 35″. Wenus podczas swojej maksymalnej elongacji jest trzecim co do jasności ciałem niebieskim widocznym z Ziemi (po Słońcu i Księżycu).

Tuż po zachodzie Słońca dość dobrze będzie widoczny nad horyzontem Merkury (w gwiazdozbiorze Ryb, 20° niżej od pary Wenus – Jowisz), ale znika za horyzontem już o 19:15. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub zaraz po zachodzie Słońca, bo nie oddala się ona od Słońca na więcej niż 28 stopni, a przez to warunki do obserwacji planety są trudne. Czas jego widoczności będzie trwał niedługo – 21 marca planeta schowa się w tarczy Słońca. Jasność planety jest duża i wynosi obecnie prawie -1 magnitudo (porównywalna z bardzo jasnymi gwiazdami) 5 marca nastąpiła maksymalna elongacja czyli odległość kątowa od Słońca wyniosła tym razem 18°.
Poprzednie obserwacje Merkurego można było prowadzić przed wschodem Słońca we wrześniu 2011.

Mars będzie widoczny po wschodniej stronie nieba. Poszukiwania Saturna, ostatniej z planet widocznych gołym okiem, rozpocząć można około 23:00.

Elongacja, opozycja, tranzyt

Planety Układu Słonecznego dzielimy na dolne (bliżej Słońca niż Ziemia) i górne (bardziej odległe). Planety górne są najjaśniejsze gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem i daną planetą – wtedy osiągają na nocnym niebie najwyższe swoje położenie ok. godziny 00:00. Gołym okiem można dostrzec tylko Marsa, Jowisza i Saturna, ale już przez zwykłą lornetkę także księżyce Jowisza oraz największego księżyca Saturna – Tytana.

Planety dolne czyli Wenus i Merkury są najjaśniejsze i najlepiej widoczne podczas maksymalnej elongacji czyli momentu, kiedy odległość kątowa między planetą a Słońcem jest największa. Oczywiście widoczna faza planety to pierwsza lub trzecia kwadra. W elongacji wschodniej planeta znajduje się na wschód od Słońca i widoczna jest krótko po jego zachodzie (szukamy jej na południowo – zachodniej stronie nieba), a przy elongacji zachodniej – na zachód od Słońca i widoczna jest tuż przed jego wschodem (na południowo – wschodniej stronie nieba).

Planety dolne podczas swej pełni są z Ziemi niewidoczne gdyż znajdują się wtedy za Słońcem. Planetę dolną można zaobserwować podczas jej nowiu, ale tylko podczas tranzytu, czyli przejścia na tle tarczy Słonecznej, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Tymczasem już 6 czerwca od wschodu Słońca na jego tarczy będzie możliwa obserwacja tranzytu Wenus – następny za 105 lat!!! Tranzyt Merkurego zdarza się częściej – co 3-13 lat. Najbliższy dopiero w 2016 roku.

Tranzyt Wenus 2012

Początek zjawiska rozpocznie się pod horyzontem, około 0:10, a koniec tuż przed 7:00 rano. Efekt można obserwować na tarczy Słońca, a trzeba poczekać aż wzejdzie około 4:30. Widoczna więc będzie tylko faza zejścia. Środek tranzytu nastąpi około 3:30 czyli przed wschodem. Wielkość Wenus na tle tarczy Słońca jest niewielka i zobaczymy ją jako czarną kropkę. Oczywiście nic nie zobaczymy, jeżeli nie użyjemy jakiegokolwiek filtru światła. Do osłabienia światła Słońca wystarczy płytka CD z jednolitą, jasną powierzchnią (np. Tesco Value :)). Lepiej widoczne będzie to zjawisko przez lornetkę (koniecznie z filtrem!).

Schemat tranzytu Wenus w 2012:
ruch Wenus przed tarczą słoneczną
wraz z czasami kontaktów:
1 - 00:09;
2 - 00:25;
3 - 03:33 (środek tranzytu);
4 - 06:43;
5 - 06:59 (czas środkowoeuropejski)

Tranzyt Wenus w 2004, fot. Joson Aguirre

na podstawie: astro4u.net, cybermoon.pl, news.astronet.pl

Reklamy

, , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: