znów o X-37B


Nie słabnie zainteresowanie misją kosmiczną bezzałogowego wahadłowca X-37B, który znajduje się na orbicie już ponad rok (okrągły rok pracy minął 5 marca 2012). Tymczasem trzeci egzemplarz X-37B (OTV-3) jest gotów do rozpoczęcia misji, która jest zaplanowana na jesień 2012.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników eksperymentów prowadzonych przez X-37B  – oświadczył w wywiadzie dla SPACE.com Tom McIntyre – oficer sił powietrznych USA, pracownik Air Force Rapid Capabilities Office –  Ten program wyznacza nowy standard pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku a cała inwestycja związana z tym eksperymentem okazała się bardzo wartościowa.

Oczywiście, tajemnicą pozostają szczegóły misji, niewątpliwie poddaje się również testom możliwości eksploatacyjnych i jak na razie statek się sprawdza. Tom McIntyre potwierdza, że jest on jest w dobrym stanie technicznym i zamierzają osiągnąć maksymalne korzyści z tej misji. Również oficer Sił Powietrznych USA Tracy Bunko, rzecznik Pentagonu potwierdza, że misja X-37B jest nadal przebiega pomyślnie i zgodnie z planem, a pojazd osiąga dobre wyniki. Czas orbitowania będzie wydłużony na tyle, na ile pozwolą okoliczności i możliwości techniczne oceniane w trakcie ciągłej kontroli lotu. Po zakończeniu realizacji wszystkich celów misji planowany jest kontrolowany, bezpieczny powrót statku na Ziemię. Czas lądowania wciąż nie jest jednak wyznaczony. Wahadłowiec powinien samodzielnie podejść do lądowania na pasie lądowiska w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Alternatywnym lądowiskiem jest pustynny teren sąsiadujący z Edwards Air Force Base w Kalifornii.

Pierwszy kosmiczny rejs  modelu X-37B oznaczony jako misja OTV-1 trwał 225 dni – wyniesiony został na orbitę 22 kwietnia, a wylądował na 3 grudnia na specjalnie przygotowanym pasie w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.

Lot wahadłowca pasjonuje wielu obserwatorów przestrzeni kosmicznej, którzy próbują zarejestrować trasę jego przelotu na orbicie okołoziemskiej.

na podstawie http://www.space.com z 6 marca 2012

Reklamy

, , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: