Wenus


Zwana również Jutrzenką, jest drugą co do odległości od Słońca planetą w naszym układzie słonecznym. Jest najjaśniejszym ciałem niebieskim po Słońcu i Księżycu.

Wyglądem i budową jest zbliżona do naszej Ziemi. Jednak istniejąca tam atmosfera sprawia, że ta planeta nie nadaje się do zamieszkania. Składa się ona w 95,5% z dwutlenku węgla(CO2) w 4% z azotu z niewielką domieszką pary wodnej, argonu oraz bezwodnika kwasu siarkowego. Skład chemiczny chmur wenusjańskich powoduje występowanie tam efektu cieplarnianego który determinuje występowanie temperatur sięgających 480*C na powierzchni planety. Z powodu wysokich temperatur nie ma na Wenus wody. Ponadto ciśnienie na tej planecie jest około 90 razy większe niż na Ziemi i wynosi około 90000hPa, a atmosfera jest około sto razy gęstszą niż ziemska co utrudnia badanie tej planety.

Powierzchnię Wenus badały radzieckie sondy „Venera 13” i „Venera 14”, które zrobiły, w 1982 r. zdjęcia. Na zdjęciach tych zaobserwowano rozległe równiny, poprzecinane skałami i wyciekami lawy. Stwierdziły, że chmury znajdują się na wysokości ok. 45 km, a niebo ma barwę pomarańczową. Po radzieckich sondach badania Wenus kontynuowały sondy NASA: Pioneer (1978-1981) i Magellan (od 1990r.). Sondy te krążyły wokół planety w celu uzyskania jej mapy. Wenus pokryta jest bazaltową skorupą, która jest gruba, a pod nią jest również gruby płaszcz. Pod płaszczem z kolei znajduje się metalowe jądro, różniące się jednak od ziemskiego, gdyż jest stałe. Wenus jak również Merkury nie posiada naturalnych satelitów.

Poniższa tabelka przedstawia podstawowe informacje o Wenus.

Tranzyt Wenus 06.06.2012r.

6 czerwca w Polsce będzie miał miejsce tranzyt Wenus na tle tarczy Słońca ostatni raz w tym stuleciu. Jest to zjawisko niebywale rzadkie, ponieważ kolejny tranzyt Wenus będzie miał miejsce 8 grudnia 2125 roku i nie będzie widoczne w Europie.

Czym obserwować ?

Musimy pamiętać, że tranzyt nastąpi na tle Słońca, które stanowi poważne zagrożenie dla naszego wzroku. Najlepiej więc obserwować to zjawisko przez specjalny filtr słoneczny ND-5. Do zaobserwowania tranzytu wystarczy już lornetka 7×50 lub 10×50.

Przebieg zjawiska

Tranzyt będzie widoczny w Polsce tylko częściowo, ponieważ do I kontaktu ze Słońcem dojdzie o godzinie 00:09 czasu polskiego w nocy z 5 na 6 czerwca. W momencie wschodu Słońca nad Polską, postęp tranzytu wynosić już będzie 55%, więc zobaczymy drugą połowę zjawiska.

Zestawienie miast i godzin, o których następować będzie wschód Słońca:

Gdańsk – 04:15 CEST

Toruń – 04:20 CEST

Warszawa – 04:17 CEST

Częstochowa – 04:32 CEST

Kraków – 04:32 CEST

Suwałki – 03:58 CEST

Lublin – 04:16 CEST

Rzeszów – 04:24 CEST

Kołobrzeg – 04:27 CEST

Szczecin – 04:34 CEST

Poznań – 04:32 CEST

Wrocław – 04:39 CEST

Łódź – 04:24 CEST

Katowice – 04:36 CEST

Radom – 04:21 CEST

Zakończenie tranzytu nastąpi o godzinie 06:49 czasu polskiego.
Momenty kontaktów Wenus z tarczą słoneczną.

Przebieg zjawiska w popularnym programie astronomicznym Stellarium:
http://youtu.be/A9Aq5C5Y9-A

Zachęcamy do oglądania tego zjawiska, ponieważ jest ono już ostatnim tranzytem tej planety w naszym życiu.


materiał przygotowali: Arkadiusz Straub i Tomasz Szczerbaty

Reklamy

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: