Historia astronomii – wystawa w Muzeum w Stalowej Woli


Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

  • Planowany czas ekspozycji: 29 czerwca – 30 września 2012 r.
  • Miejsce: Muzeum w Stalowej Woli
  • Organizator: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Wystawa ta była ważnym elementem obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w 2009 r. Ukazuje historię i rozwój instrumentarium obserwacyjnego — lunety i teleskopy oraz narzędzia pomocnicze w precyzji obserwacji zjawisk na niebie (mikrometr, kamera fotograficzna, fotometr czy spektroskop). Odwiedziła już wiele miast Polski, teraz zjawia się w Stalowej Woli. Wypatrujcie plakatów na mieście.  Więcej informacji o projekcie na stronie Muzeum UJ, do przejrzenia również folder z wystawy w formacie pdf.

Wystawa poświęcona jest historii dwóch przedmiotów – lunety i teleskopu. Luneta to z pozoru przyrząd bardzo prosty. W podstawowej wersji składa się z rury zaopatrzonej w dwie soczewki. Jednak jej użycie do obserwacji nieba było prawdziwą rewolucją nie tylko w dziejach astronomii, ale również w dziejach nauki. Po raz pierwszy człowiek posłużył się przyrządem, który pozwalał poszerzyć granicę poznania. W kolejnych wiekach budowane były coraz większe lunety, a w końcu teleskopy, które dawały możliwość obserwacji coraz odleglejszych obiektów w kosmosie. Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego, jakim jest współczesny teleskop.

http://www.maius.uj.edu.pl/lunety.html

plakat wystawy w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2009 roku

Zaprezentowane na niej zostaną m.in. oryginalne druki pism Galileusza, Krzysztofa Scheinera, czy Jana Heweliusza. Uzupełnia je obrazy, grafiki i ryciny. Nie zabraknie też lunet oraz modeli teleskopów, w tym słynnego teleskopu Hubble’a. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne, fotometry czy spektroskopy. Ekspozycję uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów.

Wystawa prezentuje ewolucję przyrządów pozwalających obserwować niebo. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy. Liczne instalacje interaktywne ułatwiają zrozumienie zasady działania i sposób użycia teleskopów. Zabytkowe lunety i teleskopy oraz reprodukcje, grafiki i druki doskonale ilustrują zmiany metod w prowadzeniu obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

folder z wystawy

Reklamy

, , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: