Gwiazda Betlejemska


Według Biblii był to jasny obiekt astronomiczny, który pomógł mędrcom ze wschodu dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa – Betlejem.

Istnieją różne przypuszczenia co do tożsamości Gwiazdy betlejemskiej.

Teoria Johannesa Keplera:

Była to koniunkcja (zbliżenie) trzech planet: Marsa, Jowisza i Saturna w 6 r  p. n. e. Jest to zjawisko niezwykle rzadkie – zdarza się co 800 lat. Taka koniunkcja miała miejsce także po roku 1600 dając Keplerowi do myślenia. Zbliżenie tych ciał niebieskich zapewne wyglądało efektownie i dlatego w przekazach jest nazywane gwiazdą.
Widok nieba nad Jerozolimą na południe 12 listopada 7 r p. n. e:

https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Sky_Jerusalem_South-7BC-11-12.gif

The night sky as it appeared looking south from Jerusalem on Nov. 12, 7 BC, 6 p.m. to 9:30 p.m.http://en.wikipedia.org/wiki/Star_of_Bethlehem

Teoria ewangeliczna:

Z Ewangelii wg. Św.  Mateusza:
„Gdy Jezus narodził się w Betlejem Judzkim, za czasów króla Heroda, przybyli do Jerozolimy mędrcy ze Wschodu i pytali: Gdzież jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy gwiazdę jego na wschodzie i przyszliśmy oddać mu pokłon’’.
oraz :
„A oto gwiazda, którą widzieli na wschodzie, szła przed nimi, aż zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Na widok gwiazdy doznali bardzo wielkiej radości’’.

Ponowna widoczność zjawiska w Betlejem miałaby potwierdzać według badaczy zagadnienia wersję z koniunkcją planet, które mogły być widoczne przez cały, nie wiadomo jak wiele miesięcy trwający, okres ich wędrówki. Z cytowanego fragmentu nie wynika jednak, by była to grupa gwiazd, które np. chaldejscy magowie byliby chyba w stanie zidentyfikować, ani że zjawisko było widoczne wówczas stale. Zostało dostrzeżone ponownie, po dotarciu na znane im z treści proroctwa miejsce narodzin królewskiego potomka.
Jedynym zjawiskiem astronomicznym, które z powodu zauważalnego ruchu na sferze niebieskiej mogłoby w jednoznaczny sposób chwilowo wskazywać jakikolwiek punkt na powierzchni Ziemi, jest meteor lub jasny bolid (tym bardziej że gwiazdę betlejemską przedstawia się tradycyjnie jako kometę), do którego spalająca się bryłka materii jest najbardziej podobna. Gwiazda „nie szłaby” zatem przed mędrcami cały czas, a przemknęła, wskazując poszukiwane miejsce. Zachodzące planety, supernowa czy kometa, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była utożsamiana z gwiazdą betlejemską i mogła zmieniać chronologię biblijną, nie mogły zostać wykorzystane w tym celu. Wawrzyniec Susliga*, przypuszczając pewnie, że gwiazda betlejemska była zjawiskiem nietypowym, napisał na początku XVII wieku rozprawę o supernowej z roku 4 przed naszą erą, z której powodu przesuwał właśnie datę narodzenia Jezusa o kilka lat wstecz.

 W symbolice chrześcijańskiej pojęcie gwiazdy bywało używane jako synonim szlachetnie urodzonej osoby, być może z powodu dwuznacznego szyku zdań w cytowanym fragmencie ewangelii – gwiazdę dostrzeżono po tym, jak była cały czas widoczna. Jednak Święty Mateusz ani pozostali apostołowie nie pozostawili  innych relacji, na podstawie których można by dokonać jakichkolwiek dalszych ustaleń w tej kwestii.

Źródło główne : http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Betlejemska

 


materiał przygotował: Arkadiusz Straub


* Susliga Wawrzyniec (ok. 1580-1641), jezuita, matematyk, działacz kontrreformacyjny, jako magister filozofii studiował w Grazu teologię i swą tezę doktorską o chronologii Nowego Testamentu (Velificatio seu theoremata de anno ortus ac mortis […] Domini…) opublikował w 1605 r. Przedstawił w niej i uzasadnił argumenty przemawiające za cofnięciem o 4 lata daty narodzin Chrystusa, ustalonej jeszcze w VI w. przez syryjskiego zakonnika Dionizego na 45 rok rachuby juliańskiej i określającej początek ery chrześcijańskiej.

Dzieło to, które Kepler czytał, przyczyniło się do ukształtowania jego hipotezy dotyczącej Gwiazdy Betlejemskiej.

http://www.wiw.pl/astronomia/eseje/gwiazda_betlejemska/2/c1.asp

 

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: