Asteroida 2012 DA14 już 15 lutego 2013


Asteroida o średnicy około 50 metrów pojawi się już za chwilę, bo 15 lutego najbliżej Ziemi. Kosmiczna skała oznaczona jest symbolem 2012 DA14, została zauważona w lutym 2012 roku w odległości około 2,5 miliona kilometrów od nas. Asteroida przeleci w odległości około 30 tysięcy kilometrów od Ziemi – znacznie bliżej, niż znajdują się satelity geostacjonarne.

Hiszpańscy astronomowie z La Sagra Sky Observatory niedaleko Granady odkryli asteroidę 2012 DA14 22 lutego 2012 roku. Skała waży około 120 tysięcy ton i najbliżej Ziemi znajdzie się 15 lutego 2013 roku o 20:26 polskiego czasu. Porównywalnych rozmiarów asteroida była prawdopodobnie przyczyną tak zwanej katastrofy tunguskiej w 1908 roku.

Będzie to najbliższy przelot od momentu, kiedy rozpoczęliśmy dokładne obserwacje nieba w poszukiwaniu asteroid, czyli od lat 90. XX wieku.
Podczas największego zbliżenia będzie świecić z blaskiem 7,4 magnitudo, więc będzie widoczna przez zwykłe lornetki. Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w Indonezji. Dość dobre będą mieli także obserwatorzy w Azji, wschodniej Europie i Australii. Istnieje również szansa, że będzie można dojrzeć 2012 DA14 również z Polski – na zachodzie tuż nad horyzontem w konstelacji Panny. Niestety, w momencie największego zbliżenia asteroida będzie dla nas niewidoczna.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: