Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę czasową „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”
- miejsce: Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17
- czas: 11 marzec – 06 maj 2013
- koordynator wystawy: Aneta Garanty.
- Więcej informacji na stronie Muzeum lub pod nr telefonu 15 8448556 wew. 11
Wystawa”Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” to świetna propozycja dla szkół, gdyż towarzyszy jej szeroka obudowa edukacyjna. Udział w lekcji muzealnej na tej ekspozycji będzie z pewnością ciekawym uzupełnieniem szkolnych zajęć, dla dzieci natomiast okazją do „dotknięcia” życia w XV wieku, jakże innego od naszych czasów.
Kopernik to człowiek jednego dzieła. Często wiedza o nim ogranicza się do szkolnej rymowanki „wstrzymał Słońce…” i tytułu „O obrotach sfer niebieskich”.
- sprawował funkcje kościelne i kandydował na biskupa warmińskiego
- skończył studia medyczne i posiadał prawo wykonywania praktyki lekarskiej
- tłumaczył poezję z greki na łacinę (Listy obyczajowe, wiejskie i miłosne) i tworzył w łacinie własne wiersze religijne – zachowały się Septem sidera (Siedem gwiazd)
- pertraktował z Krzyżakami
- zarządzał budową fortyfikacji obronnych zamków warmińskich
- podobnie jak Izaak Newton zajmował się bardzo aktywnie reformą monetarną
- współpracował nad tworzeniem map i reformą kalendarza
- wszystkie zachowane pisma Kopernika są w języku niemieckim lub łacinie, nie wiadomo, czy pisał coś po polsku; Benedykt Chmielowski wspominając sto lat po jego śmierci o systemie kopernikańskim w swej encyklopedii Nowe Ateny używa zwrotu „Prusak z Torunia, Kanonik Warmiński”
- swe najważniejsze dzieło De revolutionibus… ujrzał w druku tuż przed śmiercią, funkcjonowało ono w środowisku naukowym i kościelnym Europy bez przeszkód jeszcze przez 70 lat
- dopiero w roku 1620 roku Kongregacja Indeksu Ksiąg Zakazanych w związku z zamieszaniem spowodowanym sprawą Galileusza zakazała rozpowszechniania tego dzieła
- w 1757 roku De revolutionibus… zdjął z indeksu papież Benedykt XIV
Dzieło Kopernika od momentu pierwszego druku było przed długi czas uznawane za dobre narzędzie matematyczne, jako użyteczna metoda nie wzbudzało sprzeciwu. Dopiero interpretacja Galileusza i fizyczne, a nie matematyczne podejście do dzieła spowodowało przewrót zwany kopernikańskim.
#1 by Maciek on Październik 28, 2013 - 11:51 am
Kopernik to jeden z tych Polaków, o których powinno się więcej mówić. Ma niezwykle ciekawą historię!