Zero Bezwzględne i jego przekroczenie


Zero bezwzględne to temperatura, która odpowiada -273,15 °C. Przez dziesiątki lat wydawała się to najniższa możliwa do uzyskania temperatura. Została opracowana przez lorda Kelvina w XIX wieku i według praw fizyki jest to temperatura, w której ustają wszelkie drgania cząstek.

Dopiero na początku 2013 roku niemieckim naukowcom z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium udało się pobić tą granicę. Ulrich Schneider i jego ekipa badawcza zamrozili atomy potasu w postaci gazu do temperatury niewiele wyższej od zera bezwzględnego. Następnie uwięzili je za pomocą laserów i pola magnetycznego. Dzięki nagłej zmianie pola i tym samym właściwości atomów udało się zaobserwować spadek temperatury do kilku miliardowych poniżej -273,15 °C.

Osiągnięcie tej temperatury daje naukowcom zupełnie nowe możliwości. Jak przypuszczają, atomy poniżej tej „najniższej” wartości mogłyby poruszać się w kierunku przeciwnym do przyciągania ziemskiego, zaprzeczając tym samym prawom ciążenia.

 

Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/zero-absolutne-pokonane-moze-byc-chlodniej,72463,1,0.html

 

Reklamy
  1. #1 by Katonnie on Sierpień 15, 2015 - 11:51 am

    Bardzo ciekawy blog, motywuje mnie do nauki…wspaniale jest poczytać o nowych odkryciach i wydarzeniach. Kocham fizykę!

  2. #2 by Kot Schrodingera on Kwiecień 10, 2016 - 6:21 pm

    A to nie tak, że obliczenia dotyczące najmniejszej możliwej temperatury były po prostu niedokładne? Ruch cząstek w przeciwnym kierunku jest jedynym wyjaśnieniem? Czy odwrotny ruch to nie jest też energia – a wiec wyższa temperatura?

  3. #3 by inny on Marzec 6, 2018 - 9:05 am

    Drodzy państwo, ale bądźmy też uczciwy i wyjaśnijmy że to zejście „poniżej” zera absolutnego to tylko pewna sztuczka fizyków wynikająca ze sprytnej interpretacji definicji temperatury. http://www.kwantowo.pl/2017/01/18/gdy-zamarza-pieklo-o-zerze-absolutnym-2/ tu pan Adamczyk to ciekawie wyjasnił podobnie jak inne kwestie dotyczące zera bezwzględnego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: