Czy Polska dołączy do Europejskiego Obserwatorium Południowego?


Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych organizacji, zajmujących się badaniami kosmosu z powierzchni. jest tak dlatego, że posiada kilka olbrzymich teleskopów na terytorium Chile. Jest to jedno z najlepszych miejsc na ziemi do prowadzenia obserwacji astronomicznych.
W ostatnim czasie została opracowana instrukcja negocjacyjna odnośnie przystąpienia Polski do tej organizacji. Została zaakceptowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a 12 maja 2014 premier Donald Tusk wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji z ESO.

 

Polskie Towarzystwo Astronomiczne, jako reprezentacja środowiska astronomicznego, wielokrotnie w swoich uchwałach podkreślało znaczenie i korzyści z przystąpienia Polski do ESO i podejmowało działania na rzecz takiego kroku. Liczymy na szybkie i pozytywne przeprowadzenie negocjacji, tak aby ojczyzna Mikołaja Kopernika miała pełny dostęp do najlepszych na świecie instrumentów badawczych” – powiedziała dr hab. Agnieszka Kryszczyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Udział Polski w programie Europejskiego Obserwatorium Naukowego przyniesie wiele korzyści naukowych, gospodarczych i technologicznych. Organizacja ta posiada najnowsz i najbardziej zaawansowany sprzęt, który z czasem jest przenoszony do krajów członkowskich i wykorzystywany w różnych dziedzinach.

Źródło: http://nt.interia.pl/raport-kosmos/misje/news-polska-negocjuje-z-europejskim-obserwatorium-poludniowym,nId,1431181

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: