Symulacje zjawisk

Symulacje zjawisk fizycznych na niemieckiej stronie Applety Javy – Fizyka autorstwa Waltera Fendta w polskim przekładzie (M. Godlewski, M.J. Krasiński, B. Malański, S. Malański, B. Sagnowska, P. Sagnowski, J. Salach) z różnych zakresów fizyki. Możliwość modyfikacji różnych parametrów.

Aplety z tej strony są dostępne w różnych wersjach spolszczenia, np. na stronie Wydawnictwa ZamKor są one wybrane i pogrupowane dla różnych poziomów nauczania, np. Programy komputerowe wspomagające nauczanie fizyki w Gimnazjum. Wszystkie propozycje dostępne na stronie Wydawnictwa ZamKor.
Są tam nie tylko aplety Waltera Fendta, ale również innych autorów (Sergey Kiselev, Tanya Yanovsky-Kiselev, Drew Dolgert, Michael Fowler) spolszczone przez polskich fizyków – dydaktyków i wykładowców, także aplikacje stworzone przez polskich nauczycieli do pobrania w postaci spakowanych plików zip i uruchomienia lokalnie. Programy te mogą mieć różne szczegółowe warunki prawidłowego uruchomienia, gdyż były tworzone w różnych programach i na różne platformy systemowe. Przed uruchomieniem warto się zapoznać z zawartą instrukcją.

Molecular Expressions autorstwa Michaela W. Davidsona z The Florida State University zawiera symulacje głównie z zakresu elektryczności i magnetyzmu, np. wizualizacje orbitali elektronowych w atomie i wiele innych ciekawych pokazów. Strona w języku angielskim poświęcona fizyce, zawierająca oprócz apletów Java symulacji fizycznych również zdjęcia, wykresy, filmy i wiele informacji z zakresu fizyki.

NTNUJAVA Virtual Physics Laboratory to strona stworzona przez fizyka Fu-Kwum Hwanga i rozwijana przez pasjonatów zrzeszonych w organizacji CoLoS (Conceptual Learning of Science) skupiającej wiele uniwersytetów na świecie. Również angielskojęzyczna, ewentualnie dostępna jest też wersja chińska :)
Strona zawiera wiele ciekawych symulacji, np. załamanie i odbicie światła na granicy ośrodków (można poruszając latarką zmieniać kąt padania promieni i efekt zjawiska).

Polska strona z apletami i programami symulacyjnymi – domowa strona dr Grzegorza Osińskiego – pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na swojej stronie podaje również odnośniki do innych, ciekawych stron.


Jeżeli strona z apletem Java nie działa jak należy, proszę sprawdzić czy system ma zainstalowaną wirtualną maszynę Java. Oprogramowanie jest do pobrania na stronie producenta,  a instalacja wymaga uprawnień administratora systemu.

 

Reklamy
%d blogerów lubi to: